Rekolekcje w ciszy z Ojcami Pustyni 29.06-01.07

Rozpoczęliśmy naszą drogę, nasze trwanie 
z Ojcami Pustyni. Prosimy o modlitwę za uczestników i księdza Dariusza - prowadzącego nas w tej drodze. To dla nas pierwsze rekolekcje bez fizycznej obecności s. Jany. Prosimy o modlitwę za nią i s. Wiktorię, obie przebywają w szpitalu po wypadku samochodowym.
Kilka myśli z piątkowej homilii:
Wystartowaliśmy z mocnymi patronami, filarami Kościoła - Piotrem i Pawłem. Chcemy się od nich uczyć, że najważniejsza jest nasza więź z Bogiem,  nasza miłość do Niego.
W Ewangelii dnia Jezus pyta uczniów,  a zatem i nas. Za kogo mnie uważacie? Zrobiliśmy z chrześcijaństwa moralizm,  uznaliśmy, że bycie dobrym jest najważniejsze.
A tu chodzi o miłość.
Piotr się zaparł Jezusa w momencie, gdy go najbardziej potrzebował. A Jezus pierwsze o co go pyta to "Piotrze, czy ty mnie kochasz?". Do Pawła kieruje pytanie "Pawle dlaczego mnie prześladujesz?". Panu Jezusowi chodziło o więź.
Jezus daje nam nowe przykazanie "będziecie się wzajemnie miłował,  jak ja was umiłowałem". To, co czynimy jest o tyle wartościowe, o ile jest ekspresją miłości. Miłość dużo rzeczy porządkuje. 
 


Sobota 30.06.2018
Dziś w ciągu dnia przyglądaliśmy się opisanym przez Ewagriusza z Pontu, na podstawie doświadczeń i obserwacji Ojców pustyni, "okton legismoi" - ośmiu myślom, ośmiu sytuacjom, w które możemy wejść - św. Grzegorz Wielki stworzył z nich katalog grzechów głównych. Patrzyliśmy, które z nich najbardziej nas dotyczą, z którymi jest nam najbliżej. Ale również jakie środki należy podjąć, aby się ich pozbyć.

Kilka myśli z homilii
Pan Bóg nie zamierzył zła.
Pan Jezus na różne sposoby walczy ze złem.
1. Wprost walczy z szatanem - wygania go, egzorcyzmuje.
2. Uzdrawiania z choroby.
3. Również polemiki, które podejmuje Pan Jezus są miejscem walki ze złem.
4. Najdziwniejszy teren walki to walka z tępotą uczniów, którzy nie rozumieją, nie biorą do serca nauki Jezusa.
Również dziś osoby, które działają na rzecz człowieka są narażone na ataki szatana i trzeba się za nich modlić.
Ojcowie Pustyni wiedzieli po co idą na pustynię, szli by walczyć z szatanem.
Jezus wprowadza harmonię w świat, chcę odseparować szatana od ludzi.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plan rekolekcji w ciszy na 2019 rok

Mężne serce kobiety 15-17.02.2019