Rekolekcje lectio divina z Józefem Egipskim 22-26.05.2019

Rekolekcje lectio divina z Józefem Egipskim

W dniach od 22 do 26 maja 2019 roku odbyły się rekolekcje lectio divina, w drodze spotkania ze Słowem towarzyszył nam Józef Egipski. W historii jego życia Bóg czytał nam nasze życie. Był to czas dobrych spotkań z Bogiem, z sobą i z drugim człowiekiem. Czas umierania, by rodzić się do nowego życia; czas zanurzenia w Bożej Miłości. Rekolekcje lectio divina oparte są na wielowiekowej praktyce modlitwy słowem Bożym, sięgającej początków chrześcijaństwa. Jest dostępna dla wszystkich wierzących, którzy pragną zażyłości ze Słowem Bożym: prostych i uczonych, duchownych i świeckich.
Jest szczególnym rodzajem duchowości, radykalną formą życia chrześcijańskiego. Składają się na nią cztery etapy modlitwy słowem Bożym realizowane każdego dnia rekolekcji: lectio (czytanie) - meditatio (medytacja) - oratio (modlitwa) - contemplatio (kontemplacja).
Wierne i cierpliwe kroczenie drogą lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Lectio divina jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: "W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie..." (Pastores dabo vobis, 47).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plan rekolekcji w ciszy na 2019 rok

Mężne serce kobiety 15-17.02.2019